Korekta tekstów

Korekta tekstów

Korekta tekstów? Korekta językowa to poprawa błędów, które pominięte zostały podczas redakcji tekstu. W jej zakres wchodzą: błędy interpunkcyjne i ortograficzne, literówki. Wykonuję ją w plikach Word i PDF. Dodatkowo mogę poprawić bibliografię.

Oferuję także korektę edytorską, czyli usunięcie podwójnych spacji, pojedynczych liter na końcach linijek, ujednolicenie zapisu pod kątem wielkości czcionek, zastosowanych wyróżnień, użycia cudzysłowu/kursywy, podpisów pod obrazkami, wygenerowanie spisu treści i in.

Korekta tekstów dużych publikacji? W przypadku większych publikacji – głównie książek, czasopism, które są przygotowywane do druku – oferuję również korektę po składzie. To sprawdzenie czy podczas składu nie zostały bękarty, wdowy, sieroty, czy w nagłówkach konsekwentnie używana jest jedna czcionka itd.

Jakie teksty możesz mi wysłać?

Książki, e-booki, artykuły, prace dyplomowe, teksty na blog i stronę internetową, newslettery, materiały reklamowe, tj. broszury, ulotki, plakaty.

Jak pracuję?

W przypadku plików Word poprawki nanoszę bezpośrednio do tekstu przy włączonej opcji śledzenia zmian – by autor miał wgląd w to, co zostało poprawione. W razie wątpliwości dodaję komentarz – do konsultacji z autorem/redaktorem. Po dwukrotnym sprawdzeniu tekstu przesyłam go do wglądu autora/redaktora, przede wszystkim dla rozwiania wątpliwości umieszczonych w komentarzach. Następnie – w zależności od etapu korekty – czytam tekst ponownie i odsyłam gotowy.

Pliki PDF to teksty już złożone, przeważnie sprawdzone przez kogoś innego. Dokonuję w nich korekty, stosując komentarze, podkreślenia i inne opcje. Każdą ze zmian musisz jednak nanieść do pliku sam.

Wszystkie poprawki konsultuję z autorem/redaktorem, co cenią sobie klienci.

Zarówno korekta językowa, jak i edytorska czy po składzie jest niezbędna, byś miał pewność, że Twój tekst jest poprawnie zredagowany. Nie musisz jednak skorzystać ze wszystkich trzech opcji – wybierz jeden, odpowiedni dla siebie wariant.

Na co nie zwracam uwagi podczas korekty?

Nie skupiam się na treści – nie odpowiadam za merytoryczny aspekt publikacji, logikę tekstu czy spójność. Pisząc wprost: nie zastanawiam się nad sensem tego, o czym czytam. Za merytorykę treści odpowiada autor/redaktor. Jeżeli jednak coś zwróci moją uwagę, poinformuję Cię o tym.

Dlaczego nie znajdziesz tutaj cennika?

Każdy z nas ma inny styl pisania. Każdy tekst wymaga więc ode mnie indywidualnego podejścia. Dlatego też nie potrafię jednoznacznie określić już teraz, ile pracy będzie wymagał Twój tekst. Mogę za to wyjaśnić, co biorę pod uwagę podczas wyceny. Zawsze proszę o fragment pracy, bym mogła ocenić, jak piszesz i jakich poprawek będzie ona wymagała. Wspólnie ustalamy wówczas, czy wystarczą drobne poprawki, czy trzeba będzie poświęcić więcej czasu i na przykład opracować plik również edytorsko. Wtedy też ustalamy orientacyjny czas wykonania zlecenia.

Potrzebna korekta tekstów? Skontaktuj się ze mną, porozmawiamy, jak mogę Ci pomóc, ile zajmie mi to czasu i ile będzie Cię to kosztowało. Możesz to zrobić na kilka sposobów: mailowo – kontakt@poprawto.com.pl, przez Facebooka lub telefonicznie: 881 564 244.