życzenia noworoczne, poprawność językowa
porady językowe

Parę słów o życzeniach noworocznych

Niezależnie od tego, jak spędzisz ostatni dzień 2020 roku, warto pamiętać o bliskich i złożyć im życzenia. Jeśli zrobisz to ustnie, nie musisz czytać dalej 😊 Jeżeli jednak planujesz wysłać SMS-y albo wiadomości przez komunikatory internetowe, przygotowałam kilka podpowiedzi, jak je napisać, by przekazały one to, co faktycznie mamy na myśli.

1. W nowym roku życzę…
Prawdopodobnie chcesz złożyć życzenia na cały nowy rok, a nie tylko na Nowy Rok. Ten pisany wielkimi literami odnosi się bowiem wyłącznie do pierwszego stycznia. Słowniki języka polskiego podają, że Nowy Rok to dzień świąteczny, rozpoczynający rok kalendarzowy. Życzmy więc zdrowia, radości i dobrych ludzi wokół przez cały rok, a nie tylko w tym dniu. Napiszmy: „Szczęśliwego nowego roku!”, stosując małe litery.

2. Zanim życzenia – impreza sylwestrowa!
Choć w tym roku pewnie w okrojonym składzie, bawić będziemy się na sylwestrze pisanym małą literą. Ma on dwa znaczenia:

1: dzień 31 grudnia, zwłaszcza wieczór, i noc z 31 grudnia
na 1 stycznia,
2: bal lub zabawa urządzane tej nocy.

Wielkiej litery użyjemy tylko w jednym przypadku – mając na myśli imię Sylwester.

3. Do siego roku!
To jedne z najczęściej spotykanych życzeń noworocznych. Czy wiemy jednak, czego tak naprawdę życzymy? Do siego roku początkowo życzyło się w Wigilię, mając na myśli, byśmy spotkali się (w tym samym składzie) podczas kolejnych świąt. „Do siego” należy więc rozumieć jako „do tamtego (nadchodzącego) roku”. Dlatego też „do” należy pisać oddzielnie. Forma „siego” to dopełniacz dawnego zaimka wskazującego si, sia, sie, który w obecnej polszczyźnie nie występuje, a zbliżony jest do zaimków ten, ta, to, tamten.

W „Kalendarzu polskim” z 1714 r. czytamy:
Życzenia „Do siego roku!” są powszechne w całej Polsce. To zwyczaj zachowany od ojców naszych w uroczystości wigilii Bożego Narodzenia, gdy gospodarz, łamiąc opłatek z rodziną swoją i czeladką, życzył każdemu: „Ażeby Bóg dozwolił doczekać do siego roku”.

Nie ma też żadnych powodów, by użyć w tym zwrocie wielkich liter, chyba że znajduje się on na początku zdania. Do siego roku, czytelnicy!

4. Życzenia dla tych, którym zabrakło sił
Najkrótsze życzenia, a właściwie najkrótsza odpowiedź na nie, to: nawzajem. Zapisane właśnie w taki sposób – łącznie. Jeśli jednak to zasada, której za nic nie potrafisz zapamiętać, możesz odpisać: wzajemnie, choć zawsze lepiej dodać parę słów – z pewnością będą one przyjęte z większą radością.

Bonus dla składających życzenia ustnie
Jeśli składasz życzenia ustnie, a mimo to przeczytałeś ten tekst, zapamiętaj jedną zasadę: życz szczęśliwego dwa tysiące dwudziestego pierwszego roku (nie: dwutysięcznego dwudziestego pierwszego roku). Życzeń na „…tysięczny” rok nie będziemy składać, bo dwutysięczny (2000) już za nami, a trzytysięcznego (3000) raczej nie doczekamy 😊

To tyle w kwestii noworocznych życzeń. Do przeczytania w nowym roku!

Na profilu Popraw to na Instagramie w wyróżnionej relacji znajdziesz quiz, na podstawie którego powstał powyższy tekst. Dziękuję za odpowiedzi!