życzenia wielkanocne
porady językowe

Jak poprawnie napisać życzenia wielkanocne?

Niezależnie od tego, czy pospieszycie jutro z kartkami świątecznymi na pocztę, czy wyślecie SMS-y z życzeniami, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad językowych, by w życzenia wielkanocne nie wkradł się żaden błąd.

1. Życzymy dobrych świąt Wielkanocyświąt Wielkiejnocy czy świąt Wielkiej Nocy?

Mam nadzieję, że pamiętacie, jak przy życzeniach bożonarodzeniowych pisałam, że wyraz świąt zapisujemy małą literą. Nie inaczej jest ze świętami Wielkanocnymi. Ich pełna nazwa to: Wielkanoc. Słowo święta należy napisać więc małą literą. Dlaczego? Przypomnijcie sobie wpis o życzeniach bożonarodzeniowych. Podobnie będzie ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Życzenia wielkanocne? Warto pamiętać, że Wielkanoc odmienia się dwojako. Można odmienić oba elementy, wchodzące w skład nazwy: Wielkiejnocy, Wielkąnoc, a także: Wielkąnocą (w narzędniku). Częściej jednak spotykamy drugi zapis, polegający na odmienieniu tylko ostatniego elementu nazwy: Wielkanocy, Wielkanoc, Wielkanocą.

2. Czyjego błogosławieństwa życzymy? – kilka słów o Zmartwychwstałym

Życząc błogosławieństwa Tego, który zmartwychwstał, możemy napisać: błogosławieństwa zmartwychwstałego Pana albo użyć wyrazu Zmartwychwstałego zapisanego wielką literą, dlatego że określa on Chrystusa – konkretną osobę. Warto w tym miejscu podkreślić, że mówiąc o zmartwychwstaniu w znaczeniu: Jezus zmartwychwstał, użyjemy małej litery, a nie – jak często widzimy – wielkiej.

Zmartwychwstanie pisane wielką literą występuje tylko w trzech znaczeniach:

  • Zmartwychwstanie (święto, uroczystość),
  • uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego,
  • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

3. Śmingus Dyngus, śmigus-dyngus czy jeszcze inaczej?

Jedyną poprawną formą jest śmigus-dyngus. Możemy za to życzyć komuś mokrego śmigusa-dyngusa albo śmigusu-dyngusu – tak, ta forma dopełniacza według „Wielkiego słownika ortograficznego” również jest dopuszczalna.

Śmigus-dyngus to inaczej lany poniedziałek albo zwyczaj polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny/poniedziałek wielkanocny. Zapis tych form także warto zapamiętać.

To byłoby na tyle. Jeśli są jeszcze zwroty, co do których zapisu nie jesteś pewien, odezwij się do mnie na Facebooku – razem postaramy się rozwiać te wątpliwości. Póki co życzę dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia – wszak jest on wielki nie tylko dlatego, że zapisuje się go takimi właśnie literami. 🙂